Для максимального спрощення розгортання OpenSCADA можна використовувати живі збірки завантажувальних дисків CD, DVD та USB від Linux дистрибутиву автоматизації проекту OpenSCADA. Живий диск передбачає можливість завантаження, прямо з нього, та швидке отримання бажаного робочого оточення. При завантажені та роботі живий диск не використовує штатних носіїв, тобто Ви можете не хвилюватися за цілісність та збереженість даних на них. В цілому живий диск є зручним засобом з широким набором потрібних програмних інструментів під рукою та незалежним від стаціонарного програмного оточення, спроможним здійснити:
Живий диск представляє собою упакований штамп операційної системи та прикладних програм розміром біля 700МБ, записані на CD/DVD диск або USB-Flash носій. У своїй роботі операційна система "на льоту" розпаковує потрібні файли для запуску програм та відкриття документів, тобто — не використовує оперативної пам'яті більш, ніж при її стаціонарному встановлені.
Живі диски від Linux дистрибутиву автоматизації проекту OpenSCADA збираються у декількох варіантах на основі дистрибутивів ОС Linux Debian, ALTLinux (старі версії) та доступні для завантаження, у останній версії OpenSCADA, тут: http://oscada.org/ua/golovna/zavantazhiti/. Чинні живі збірки з OpenSCADA мають значно більші функції ніж передбачалося від початку:
На цей час переважно здійснюються збірки гібридних ISO штампів "живих дисків" (*LiveCD_USB.iso), які можна записати безпосередньо на CD/DVD, USB-Flash, а також витягти вміст для запису на USB-Flash з файловими системами FAT або EXT.
Основним варіантом формування "живого диску" є запис на CD/DVD, для чого можна використати стандартний інструментарій вихідної операційної системи. Додатковим, хоча по факту вже основним, варіантом є запис на USB-Flash, яку можна здійснити з оточення ОС Linux, наприклад, з оточення цього-ж "живого диску", записаного та завантаженого раніш з CD/DVD диску; або-ж з ОС MS Windows за посередництвом "Win32DiskImager".
Запис штампу "живого дискe" на USB-Flash знищить всі дані та зробить його непридатним для використання у якості носія даних, якщо не враховувати можливість запису на розділ збереження змін оточення ОС живого диску, який буде створено при першому завантажені з живого диска, у випадку ALTLinux, або користувачем, у випадку "Debian".
Адреса диску для запису ISO-штампу має вигляд "/dev/sd{x}" та дізнатися її можна викликом консольної команди dmesg одразу після підключення цільового диска USB-Flash. З оточення Linux ISO-штамп можна записати таким чином:
# Запис файлу ISO-штампу на USB-Flash:
dd if=Debian_9-OpenSCADA_0.9.0-TDE_R14-amd64-LiveCD_USB.iso of=/dev/sd{x} bs=4096
# Запис ISO-штампу прямо з завантаженого CD/DVD живого диску:
dd if=/dev/sr0 of=/dev/sd{x} bs=4096
Раніш здійснювалися окремі збірки штампів для запису їх на файлову систему FAT. На цей час спеціально такі штампи збираються тільки для "прошивок" (FirmWare) низки ПЛК (*flash.tar). Для створення живих USB-Flash дисків загального призначення можна використовувати гібридний ISO-штамп, про який написано у розділі вище.
Перевагою "живого диска" на USB-Flash, як раніш зазначалося, є поєднання функції USB-Flash диску, як носія даних та як живого диска. Крім того, таким чином можна створювати компактні, надійні та функціональні рішення вбудованих систем з OpenSCADA, взявши "живий диск" за основу, наприклад: програмовані логічні контролери (ПЛК), панельні контролери (з сенсорним дисплеєм), а також просто SCADA-сервери та SCADA-станції оператору "швидкого приготування"; шляхом запису живого диску на стаціонарний носій (HDD, SSD або Flash). Надійність даного рішення визначається розташуванням основного ПЗ у немодифікованому упакованому файлі, а робочих даних на журнальованій файловій системі.
Записати дані "живого диску" на файлову систему можна з будь-якої ОС (для FAT), але встановити завантажувач тільки у ОС Linux, для чого можна скористатися "живим" CD/DVD диском з минулого розділу.
Процедура створення живого диску наступна, для даних гібридного ISO-диску (Debian та ALTLinux):
Для штампу "живого диска" на FAT (ALTLinux), все від суперкористувача: su -
Такий спосіб розгортання живого диску потребує знань ОС Linux та інтерфейсу командного рядку (консолі), а також основ розбиття дискових носіїв оскільки, при некоректному початковому розбитті носія, завантаження може не піти.
Живий диск, як раніш зазначалося, допускає повноцінну роботу з можливістю збереження робочих даних, а також оновлення ПЗ (за виключенням системного ПЗ та ядра ОС Linux). Зазвичай така можливість має сенс тільки для USB, HDD, SSD носіїв.
У випадку дистрибутивів Debian, окремий розділ для зберігання робочих даних, з міткою "persistence", треба завжди створювати спеціально, а у файлі "persistence.conf" на ньому також вказувати файлову систему, або її частину, для відображення на запис (наприклад, "/home"). Для відображення всієї кореневої файлової системи у файлі треба записати "/ union". У якості файлової системи цього розділу краще використовувати "EXT4/3". Для створення розділу Ви можете використати програму менеджеру розділів, наприклад — gparted.
ROOT тут доступний через sudo і пароль користувача user встановлено у "live".
У випадку дистрибутиву ALTLinux (6), та прямого запису гібридного ISO-образа, такий розділ буде створено при першому запуску. При формуванні "живого диска" на FAT та EXT треба створити окремий розділ з міткою "alt-live-storage" та файловою системою "EXT3", що можна виконати у програмі менеджеру розділів, наприклад — gparted.
ROOT тут доступний через sudo або su і немає жодних паролів.
Для завантаження з отриманого "живого диску" треба перевантажити комп'ютер та на самому початку завантаження до стаціонарної ОС натиснути клавішу входу до меню завантаження BIOS та обрати там наш носій (рис.1). На різних комп'ютерах клавіша входу до меню завантаження може відрізнятися та бути однією з: "F8", "F9", "F10", "F11" або "F12". На деяких комп'ютерах змінити порядок завантаження можна тільки у самому BIOS.
Після обрання пристрою має з'явитися меню завантаження живого диску (рис.2), де попередньо можна обрати варіант завантаження з визначеною мовою, для Debian, або Ваша мова, клавішею F2 для ALTLinux.
У результаті завантаження живого диска Ви отримаєте робочий стіл TDE (рис.3).
Documents/How_to/Live_disk/uk - GFDL | May 2024 | OpenSCADA 0.9.7 |